2018 Boys BC Provincial A Soccer Championship - November 1-3

Final Placings

1stSt. Andrew's Regional
2ndImmaculata
3rdGlenlyon Norfolk
4thUnity Christian
5thCredo Christian
6thWest Point Grey
7thEcole Jules-Verne
8thStratford Hall
9thMeadowridge
10thSouthridge
11thSimilkameen
12thDavid Thompson
13thNorthside Christian
14thLakes District
15thDuncan Christian
16thSt. Ann's Academy

2018 Boys BC Provincial A Soccer Championship AWARDS

Most Valuable Player

School Name
St. Andrew's Regional Andrew Pearse

Golden Boot

School Name
Meadowridge Mohammed Hezam

Commissioner's 11

School Name
Duncan Christian Ben Henry
St. Ann's Academy Nathan Meschie
Meadowridge Mohammed Hezam
Lakes District Spencer Brown
Unity Christian Caleb Graham
David Thompson Braeden Hessel
Northside Christian Alex Durupt
Stratford Hall Jonah Press
West Point Grey Kaan Kermen
Similkameen Yan Perron
Credo Christian Stephen Klein
Immaculata Gabe Uhrich
Glenlyon Norfolk Noah Ballinger
Southridge Avery Martin
Ecole Jules-Verne Seif Hassine
St. Andrew's Regional Andrew Pearse

FAIR PLAY AWARD. This award is chosen by the officials.

School Lakes District
Video by Brianna Day. Photos by Ingrid Stevens, Todd Blumel, Chelsea Day and Brianna Day.

Contact Tom Veenstra at tveenstra@duncanchristian.com or 250-746-3654 ex. 2120 if you have any questions.

Round Robin Results

Pool A Pool B Pool C Pool D
1st St. Andrew's Regional Unity Christian Glenlyon Norfolk Immaculata
2nd Stratford Hall West Point Grey Ecole Jules-Verne Credo Christian
3rd Meadowridge Similkameen Southridge David Thompson
4th St. Ann's Academy Northside Christian Lakes District Duncan Christian

Round Robin Summary

A

Team St. Andrew's Regional St. Ann's Academy Meadowridge Stratford Hall Wins Losses Ties GF GA GD Points
St. Andrew's Regional X 7-0 2-1 4-1 3 0 0 13 2 11 9
St. Ann's Academy 0-7 X 1-7 0-3 0 3 0 1 17 -16 0
Meadowridge 1-2 7-1 X 1-1 1 1 1 9 4 5 4
Stratford Hall 1-4 3-0 1-1 X 1 1 1 5 5 0 4

B

Team Similkameen West Point Grey Unity Christian Northside Christian Wins Losses Ties GF GA GD Points
Similkameen X 3-3 1-1 5-1 1 0 2 9 5 4 5
West Point Grey 3-3 X 1-1 6-0 1 0 2 10 4 6 5
Unity Christian 1-1 1-1 X 4-0 1 0 2 6 2 4 5
Northside Christian 1-5 0-6 0-4 X 0 3 0 1 15 -14 0

C

Team Ecole Jules-Verne Lakes District Glenlyon Norfolk Southridge Wins Losses Ties GF GA GD Points
Ecole Jules-Verne X 2-2 0-2 4-2 1 1 1 6 6 0 4
Lakes District 2-2 X 0-3 0-3 0 2 1 2 8 -6 1
Glenlyon Norfolk 2-0 3-0 X 4-2 3 0 0 9 2 7 9
Southridge 2-4 3-0 2-4 X 1 2 0 7 8 -1 3

D

Team Credo Christian Duncan Christian Immaculata David Thompson Wins Losses Ties GF GA GD Points
Credo Christian X 4-0 1-2 9-0 2 1 0 14 2 12 6
Duncan Christian 0-4 X 0-3 0-2 0 3 0 0 9 -9 0
Immaculata 2-1 3-0 X 2-0 3 0 0 7 1 6 9
David Thompson 0-9 2-0 0-2 X 1 2 0 2 11 -9 3